Takimi słowami tego dnia aktorka Joanna Szczepkowska powitała widzów "Dziennika Telewizyjnego". Ta data na zawsze już wpisała się w historię Polski i jej demokracji.
4 czerwca, a później 18 czerwca odbyły się dwie tury pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Wybory te były wynikiem negocjacji opozycji i komunistycznych władz, które odbywały się w Magdalence i podczas obrad Okrągłego Stołu od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku. Sukces Komitetu Obywatelskiego tchnął nadzieję w Polaków, którzy marzyli o powrocie wolności.
Dlaczego te wybory były tylko częściowo wolne? Przedstawiciele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zastrzegli prawo, by 65 proc. miejsc w Sejmie należało do polityków z obozu rządzącego oraz koalicji. Tylko 161 mandatów poselskich mogli wywalczyć kandydaci bezpartyjni.
Przeciwnie było z wyborami do Senatu. Tam była pełna demokracja i o wszystkie 100 mandatów mogli ubiegać się politycy z różnych opcji politycznych.
Wyniki okazały się sukcesem opozycji. W Sejmie kandydaci bezpartyjni wspierani przez Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie zdobyli wszystkie mandaty. Natomiast w Sejmie uzyskali 99 proc. miejsc ze stu możliwych.
W archiwalnej galerii przypominamy jak ten dzień wyglądał w Lublinie. Zobacz ujęcia sprzed lat upamiętniające te ważne w historii demokracji wydarzenie.